Про ДП Чернігівський лісгосп

Державне підприємство «Чернігівське лісове господарство» організоване в 1936 році на базі водоохоронних лісів. До 1950 року лісгосп займався тільки веденням лісового господарства: лісовідновленням, рубками догляду за лісом і охороною та захистом лісу від пожеж.

Структура нашого лісгоспу

У підпорядкуванні ДП "Чернігівський лісгосп" знаходиться 19 підрозділів, з яких - Лісопромисловий комплекс, Лісотранспортна дільниця та 17 лісництв: Мекшунівське, Славутицьке, Пакульське, Березнянське, Красилівське, Любецьке, Сорокошицьке, Косачівське, Моровське, Козелецьке, Остерське, Горбачівське, Придеснянське, Олишівське, Бондарівське, Карпилівське та Городищенське.

Відкриті дані та інформація

Робочі звіти, матеріали та фінансова інформація про наш лісгосп

Історична довідка

Державне підприємство «Чернігівське лісове господарство» створене 2 липня 1936 році на базі водоохоронних лісів. До 1950 року лісгосп займався веденням лісового господарства:  лісовідновленням, рубками догляду за лісом і охороною та захистом лісу від пожеж. Починаючи із 1960 року держлісгосп здійснює комплексне ведення лісового господарства: лісовідновлення, охорона і захист лісу, лісозаготівля  і переробка деревини.

Повертаючись назад в історію. Наприкінці XIX століття драматичні випробування випали на долю лісівників багатьох губерній: катастрофічних масштабів набрали вирубки лісових масивів. Масове знеліснення земель супроводжувалося ерозією ґрунтів, обмілінням річок та утворенням рухомих пісків на зрубах соснових гаїв, що насувалися на орні угіддя. Як наслідок у 1893 році у Києві зібрався VIII Всеросійський з’їзд лісовласників та лісогосподарників, на якому були обговорені шляхи порятунку лісу та розвитку лісової галузі у той час.

Серед першочергових кроків – професійне навчання кондукторів (сучасних майстрів), лісничих та лісових ревізорів. Для підготовки спеціалістів нижчої ланки, тобто майстрів, 1 вересня 1895 року в урочищі Ревунів Круг було відкрито Пакульську лісову школу, де навчалися діти із сусідніх шкіл. Відтак, на рубежі XIX – XX століття Пакульська лісова дача стала центром лісокультурної справи. Сюди приїздили практикувати студенти лісового інституту Петербурга. 

Далекі та буремні 1920-1921 роки… У серпні 1920 року Чернігівська губернська комісія народного продовольства звертається до Чернігівського губернського лісового комітету з проханням термінової необхідності в лісових матеріалах для міста Чернігів, зокрема, будівництва мостів. Відпуск лісоматеріалів проходив у Стольненському лісництві. В документі окремо наголошувалося про термінову заготівлю лісу в межах ст.Білоуської волості для будівництва мосту через річку Стрижень на Старокиївській вулиці (сучасний міст через вулицю Київська).

Стратегічно важливий напрям використання деревини і співпраці лісгоспу як із керівництвом Чернігова, так і місцевим населенням – це дрова для опалення будинків та усіх закладів. 14 серпня 1920 року до завідуючого 10-го районного лісозаготівельного району надійшов документ від Губернського лісового комітету з вимогою терміново розпочати рубку дров на лісосіках, які знаходять на території Яцевської, Білоуської, Золотинської, Глібовської, Слабинської та Андріївської лісових дачах.

Варто наголосити, що працівники лісової галузі мали у той час особливе значення, адже виконували стратегічні завдання по заготівлі деревини для потреб промислових об’єктів, закладів соціальної та державної  необхідності,  безперебійного функціонування залізничного транспорту, а також для потреб населення. Під час військових дій спеціалісти, які працювали у лісі, мали відстрочку на час виконання завдань першої необхідності.

8 травня 1920 року. В листі Руднянського лісництва до відповідних органів, а також до коменданта 10-го лісозаготівельного району зазначається про масові крадіжки лісу місцевим населенням.  На той час, фактично у кожному лісництві Чернігівської губернії спостерігалися численні незаконні рубки лісу місцевим населенням. Виникла потреба у зміні підходів до захисту лісу та забезпечення зброєю лісову охорону.

На сьогодні Державне підприємство "Чернігівське лісове господарство" - найбільше серед держпідприємств у структурі Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Загальна площа земель лісогосподарського призначення становить 102 344 га.

На місці адміністративної будівлі ДП «Чернігівський лісгосп», за адресою: м.Чернігів, вул. Олександра Молодчого 18, знаходилася садиба графів Милорадовичів. Палац побудований у 1790 році. Григорій Петрович Милорадович був єдиним сином генерал-майора, останнього полковника Чернігівського полку Запорізького козацького війська Петра Степановича Милорадовича. Разом із своєю дружиною Олександрою Павлівною (із родини Кочубей) Григорій Петрович після своєї відставки у 1803 році проживав постійно у цьому будинку в зимову пору року, звідки здійснював керівництво понад 8 тисяч селян та своїм господарством у Чернігівській губернії. У своєму будинку, де наразі знаходиться лісгосп, Григорій Милорадович на початку ХІХ століття двічі приймав царя Олександра І.

Числові
показники
підприємства

19

підрозділів

86

роки роботи

102196

га, площа лісів

Останні новини

Україна… Сильна та незалежна. Вільна та незламна. Від часів Київської Русі і до сьогодення ми будуємо свою державність.  Ліс – це надбання народу України. Це окраса і...

21 липня загинув старший сержант Віктор Михайлович Дзюба. З першого дня війни він служив у військовій частині № 7328, захищав Україну. До війни з 2003 року він працював...

З 1 травня лісгоспи відновили 100% реалізацію деревини для суб’єктів господарювання, які здійснюють переробку деревини, через електронні аукціони на ліцензованих товарних...