Про підприємство

Філія "Чернігівське лісове господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"

Історична довідка

Державне підприємство «Чернігівське лісове господарство» створене 2 липня 1936 році на базі водоохоронних лісів. До 1950 року лісгосп займався веденням лісового господарства:  лісовідновленням, рубками догляду за лісом і охороною та захистом лісу від пожеж. Починаючи із 1960 року держлісгосп здійснює комплексне ведення лісового господарства: лісовідновлення, охорона і захист лісу, лісозаготівля  і переробка деревини.

Повертаючись назад в історію. Наприкінці XIX століття драматичні випробування випали на долю лісівників багатьох губерній: катастрофічних масштабів набрали вирубки лісових масивів. Масове знеліснення земель супроводжувалося ерозією ґрунтів, обмілінням річок та утворенням рухомих пісків на зрубах соснових гаїв, що насувалися на орні угіддя. Як наслідок у 1893 році у Києві зібрався VIII Всеросійський з’їзд лісовласників та лісогосподарників, на якому були обговорені шляхи порятунку лісу та розвитку лісової галузі у той час.

Серед першочергових кроків – професійне навчання кондукторів (сучасних майстрів), лісничих та лісових ревізорів. Для підготовки спеціалістів нижчої ланки, тобто майстрів, 1 вересня 1895 року в урочищі Ревунів Круг було відкрито Пакульську лісову школу, де навчалися діти із сусідніх шкіл. Відтак, на рубежі XIX – XX століття Пакульська лісова дача стала центром лісокультурної справи. Сюди приїздили практикувати студенти лісового інституту Петербурга. 

Далекі та буремні 1920-1921 роки… У серпні 1920 року Чернігівська губернська комісія народного продовольства звертається до Чернігівського губернського лісового комітету з проханням термінової необхідності в лісових матеріалах для міста Чернігів, зокрема, будівництва мостів. Відпуск лісоматеріалів проходив у Стольненському лісництві. В документі окремо наголошувалося про термінову заготівлю лісу в межах ст.Білоуської волості для будівництва мосту через річку Стрижень на Старокиївській вулиці (сучасний міст через вулицю Київська).

Стратегічно важливий напрям використання деревини і співпраці лісгоспу як із керівництвом Чернігова, так і місцевим населенням – це дрова для опалення будинків та усіх закладів. 14 серпня 1920 року до завідуючого 10-го районного лісозаготівельного району надійшов документ від Губернського лісового комітету з вимогою терміново розпочати рубку дров на лісосіках, які знаходять на території Яцевської, Білоуської, Золотинської, Глібовської, Слабинської та Андріївської лісових дачах.

Варто наголосити, що працівники лісової галузі мали у той час особливе значення, адже виконували стратегічні завдання по заготівлі деревини для потреб промислових об’єктів, закладів соціальної та державної  необхідності,  безперебійного функціонування залізничного транспорту, а також для потреб населення. Під час військових дій спеціалісти, які працювали у лісі, мали відстрочку на час виконання завдань першої необхідності.

8 травня 1920 року. В листі Руднянського лісництва до відповідних органів, а також до коменданта 10-го лісозаготівельного району зазначається про масові крадіжки лісу місцевим населенням.  На той час, фактично у кожному лісництві Чернігівської губернії спостерігалися численні незаконні рубки лісу місцевим населенням. Виникла потреба у зміні підходів до захисту лісу та забезпечення зброєю лісову охорону.

На сьогодні Державне підприємство "Чернігівське лісове господарство" - найбільше серед держпідприємств у структурі Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Загальна площа земель лісогосподарського призначення становить 102 344 га.

На місці адміністративної будівлі ДП «Чернігівський лісгосп», за адресою: м.Чернігів, вул. Олександра Молодчого 18, знаходилася садиба графів Милорадовичів. Палац побудований у 1790 році. Григорій Петрович Милорадович був єдиним сином генерал-майора, останнього полковника Чернігівського полку Запорізького козацького війська Петра Степановича Милорадовича. Разом із своєю дружиною Олександрою Павлівною (із родини Кочубей) Григорій Петрович після своєї відставки у 1803 році проживав постійно у цьому будинку в зимову пору року, звідки здійснював керівництво понад 8 тисяч селян та своїм господарством у Чернігівській губернії. У своєму будинку, де наразі знаходиться лісгосп, Григорій Милорадович на початку ХІХ століття двічі приймав царя Олександра І.

Адміністративно-організаційна структура та основні напрямки діяльності

 
Державне підприємство „Чернігівське лісове господарство” (далі лісгосп) розташоване в північно-західній частині Чернігівської області на території Чернігівського та частині Корюківського району (у відповідності до адміністративно-територіального поділу, який був затверджений урядом України у червні 2020 року та постановою Верховної Ради України у липні 2020 року). 
        Основною метою діяльності ДП «Чернігівський лісгосп» є організація ведення лісового господарства, спрямована на відтворення і збільшення лісів шляхом лісовідновлення і лісорозведення, охорону і захист лісових насаджень, раціональне використання лісових ресурсів, а також охорону, відтворення та раціональне використання державного мисливського фонду на території угідь, закріплених за підприємством.
 
    

Структурні підрозділи

Найменування лісництва/структурного підрозділу Адміністративні райони, місцезнаходження контор Площа, га
Адміністрація ДП "Чернігівський лісгосп" м.Чернігів -
Мекшунівське лісництво Чернігівський район, Любецька селищна ТГ, с.Мокрі Велички 9 667
Славутицьке лісництво Київська область, Вишгородський район, Славутицька міська ТГ, м.Славутич
Чернігівський район 10 253
Пакульське лісництво Чернігівський район, Михайло-Коцюбинська селищна ТГ, с.Пакуль 10 793
Березнянське лісництво Чернігівський район, Березнянська селищна ТГ, смт.Березна
Корюківський район 2 085
Чернігівський район 6 076
Красилівське лісництво Чернігівський район, Іванівська сільська ТГ, с.Красне 8 218
Любецьке лісництво Чернігівський район, Любецька селищна ТГ, смт.Любеч 8 477
Олишівське лісництво Чернігівський район, Олишівська селищна ТГ, смт.Олишівка 3719
Придеснянське лісництво Чернігівський район, Кіптівська сільська ТГ, с.Вовчок 3387,5
Горбачівське лісництво Чернігівський район, Кіптівська сільська ТГ, с.Кіпті 3564,4
Остерське лісництво Чернігівський район, Остерська міська ТГ, м.Остер 4801,3
Козелецьке лісництво Чернігівський район, Козелецька селищна ТГ, смт.Козелець 2465
Моровське лісництво Чернігівський район, Деснянська селищна ТГ, с.Морівськ 3637,7
Косачівське лісництво Чернігівський район, Деснянська селищна ТГ, с.Косачівка 3667,3
Сорокошицьке лісництво Чернігівський район, Деснянська селищна ТГ, с.Сорокошичі 4916,5
Бондарівське лісництво Чернігівський район, Деснянська селищна ТГ, с.Косачівка 6372,2
Карпилівське лісництво квартал 184 (поблизу с.Лошакова Гута Деснянської селищної ТГ, Чернігівського району) 4644,7
Городищенське лісництво Чернігівський район, Деснянська селищна ТГ, смт.Десна 5600
Лісопромисловий комплекс Чернігівський район, Остерська міська ТГ, м.Остер -
Лісотранспортна дільниця м.Чернігів -
Всього по ДП "Чернігівський лісгосп" 102 344,6 га

Охорона лісових насаджень від пожеж

Проблема охорони лісів від пожеж - одна з найскладніших на найважливіших, що вирішується працівниками держпідприємства. Пожежна небезпека в лісових масивах посилюється під впливом людського фактору та погодних умов навесні та в кінці літа.

Площа лісового фонду Державного підприємства "Чернігівське лісове господарство" найбільша у структурі Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Саме тому в напрямку охорони лісових насаджень від пожеж приділяється значна увага державною лісовою охороною підприємства.

З метою запобігання виникненню пожеж у природних екосистемах та оперативного реагування на них у пожежонебезпечний період щороку здійснюється комплекс першочергових профілактичних та попереджувальних заходів в лісах.

Комплексна система протипожежної роботи. Боротьба зі шкідниками

Протипожежні заходи, реалізовані протягом 2021 року: Основні показники
Влаштування мінералізованих смуг 959,2 км
Догляд за мінералізованими смугами, протипожежними розривами, бар’єрами, заслонами 4944 км
Встановлення шлагбаумів для перекриття позапланових заїздів до лicoвих насаджень, у тому числi виготовлення нових 329 км
Проведено рейдів по виявленню порушників 552 шт
Встановлено наглядної агітації 344 шт
Проведено лекцій, бесід 379 шт
Функціонує централізована система відеонагляду за лісовими масивами Централізована система відеоспостереження зосереджена в трьох адміністративних будівлях підприємства. Проходить робота по об’єднанню в єдину систему відеоспостереження.
Діють 13 веж, з яких у 12 обладнано системою відеоспостереження Любецьке, Мекшунівське, Славутицьке, Пакульське, Красилівське, Карпилівське, Городищенське, Сорокошицьке, Косачівське, Моровське, Остерське, Горбачівське лісництва
Функціонують пункти зосередження пожежного інвентарю та засобів пожежогасіння Красилівське, Березнянське, Бондарівське, Карпилівське, Городищенське, Сорокошицьке, Косачівське, Моровське, Козелецьке, Остерськ, Горбачівське, Придеснянське, Олишівське лісництва
Транспортні засоби 17 пожежних автомобілів на базі ЗІЛ-130, ЗІЛ-131 та ГАЗ-66
6 пожежних модулів на базі УАЗ, автомобільних та тракторних причепів
самохідне моторне судно, патрульне Bark BT-450S
Боротьба із хворобами та шкідниками лісу:
Лісопатологічні обстеження 24400
Винищувальні роботи в осередках шкідників і хвороб 4818
Аналіз пожеж в державному лісовому фонді на території ДП «Чернігівський лісгосп» за останні 5 років/Період Площа, га
січень-березень 2022 року 1,1
2021 рік 12,53
2020 рік 51,54
2019 рік 139,82
2018 рік 15,44
2017 рік 26,75

Об’єкти природо-заповідного фонду

   Площа земель природно-заповідного фонду становить 13 723 га.

Територія лісового фонду лісгоспу багата цікавими історичними та природними об’єктами, - ботанічними, гідрологічними, загальнозоологічними, ландшафтними, лісовими, орнітологічними заказниками.

Серед найбільш відомих природо-заповідних об’єктів:
-         Заповідне урочище «В’юнище», площею 990 га.
-         Заказник загально зоологічний державного значення «Каморетський», площею 515 га.
-         Заповідне урочище місцевого значення «Стольненське», площею 1072,6 га.
-         Заповідне урочище місцевого значення «В’юнище», площею 990 га.
-         Ботанічна пам’ятка природи «Дуб березнянський».
-          Ботанічна пам’ятка природи «Чорторійський дуб».
-         Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський» -  найбільший регіональний ландшафтний парк в Україні,  загальна протяжність меж становить близько 240 км.

Організація території. Обсяг та характер виконаних лісовпорядних робіт

 
Чернігівський лісгосп був організований у 1936 році, згідно постанови РНК від 02.07.1936 р. № 528, на базі водоохоронних лісів. У відповідності з постановою РМ УРСР від 06.10.1959 р. № 1551 і постановою КМ УРСР від 30.11.1959 р. № 1834 “Про реорганізацію системи управління лісового господарства і лісозаготівель” лісгосп був реорганізований в лісгоззаг.
До організації лісгоспу частина лісів, які в подальшому ввійшли до складу лісгоспу, входили до складу Чернігівського лісгосптресту, а частина – в систему лісів місцевого значення з підпорядкуванням райвиконкомам. Ліси системи лісгосптресту були лісовпорядковані вперше в період 1925-1929 роках, а ліси місцевого значення – в 1934-1936 роках.
За ревізійний період з 1992 по 2011 роки в адміністративно-господарському поділі лісгоспу пройшли значні зміни. Було організовано “Головне підприємство” при обласному управлінні лісового господарства, до складу якого ввійшло Чернігівське лісництво, на підставі наказу Держкомлісу України від 26.01.1998 р. № 12 і відповідного наказу по об’єднанню “Чернігівліс” від 29.01.1998 р. № 7.
Відповідно до наказу Держкомлісгоспу України від 20.10.2004 р. № 178 “Про реорганізацію об’єднання “Чернігівліс” до складу Чернігівського лісгоспу були передані Любецьке і Чернігівське лісництва. Згідно наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 24.05.2011 р. № 179 із складу лісгоспу було виключено Дроздівське і Олешівське лісництва.
Згідно наказу Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства від 04.11.2011 р. № 106 “Про реорганізацію Ведильського лісництва і зміну меж Мекшунівського, Пакульського та Славутицького лісництв ДП “Чернігівське лісове господарство” Ведильське лісництво ліквідовано. Остання реорганізація проходила у 2020 році, у відповідності до якої ліквідоване Чернігівське лісництво, відповідно змінені межі навколишніх лісництв.
Перше лісовпорядкування лісів, які входять до складу лісгоспу проводилось після війни, в 1950 році з використанням фотознімків на 100 % площі. Наступні лісовпорядні роботи проводились в 1961, в 1971, в 1980 роках. В архівах збереглися такі матеріали цих робіт: проекти організації і розвитку, таксаційні описи, планово-картографічні матеріали.
Попереднє лісовпорядкування було проведено в 1991 р. 2-ю Українською експедицією. Роботи виконувались відповідно до вимог лісовпорядної інструкції 1986 року по І розряду.
Починаючи з 1992 року на всій території лісгоспу проводиться безперервне  лісовпорядкування. Воно заключається в щорічному проведенні натурних таксаційних робіт на площах охоплених господарською діяльністю, на прийнятих землях, на лісових ділянках, що зазнали впливу стихійного лиха. Всі поточні зміни вносилися в повидільну таксаційну і картографічну бази даних, які підтримувались в актуальному стані. Під час безперервного лісовпорядкування здійснювався контроль за якістю виконання лісогосподарських заходів і лісокористування, визначались місця їх проведення. За результатами безперервного лісовпорядкування надавались комплекти обліково-звітної документації. Проводився аналіз виконання проекту організації та розвитку лісового господарства, а його результати доводилися на всі рівні господарського управління.
З 2002 року безперервне лісовпорядкування проведено з оновленням основних проектних і картографічних матеріалів. Проведена додаткова таксація лісових ділянок стиглих і пристигаючих насаджень, можливих для експлуатації, молодняки до 20 років та насадження, які проектуються під проріджування і прохідні рубки. Були встановлені нові розрахункові лісосіки по рубках головного користування та рубках формування і оздоровлення лісів.
Нинішнє лісовпорядкування проведено за 1 розрядом у відповідності з вимогами чинної лісовпорядної інструкції, рішеннями першої лісовпорядної наради, технічної наради за підсумками польових робіт та координаційно-технічної наради.
Лісовпорядкування проведено за методом класів віку, який полягає в утворенні госпчастин, господарств, господарських секцій, які складаються з сукупності однорідних за складом і продуктивністю деревостанів, об’єднаних одним віком і способом рубки лісу. Первинною обліковою одиницею є таксаційний виділ, а первинною розрахунковою одиницею – господарська секція. Усі розрахунки здійснені на основі підсумків розподілу площ і запасів насаджень господарських секцій за класами віку.
Останнє базове лісовпорядкування було проведено у 2011 році. Наступне базове лісовпорядкування заплановане на 2021-2022 роки.
У ДП "Чернігівський лісгосп" щорічно проводяться лісопатолочні обстеження.
Таксація лісового фонду здійснювалась окомірно-вимірювальним методом, основаному на поєднанні окомірної таксації з вибірковою вимірювальною таксацією, дані  якої є основою  для  таксаційної  характеристики  виділу. Для  коригування запасів насаджень на 1 га під час окомірної таксації, а також визначення  відносних повнот під час вибіркової вимірювальної і перелікової таксації використовувались таблиці  “Сум площ перерізів та запасів деревостанів при повноті 1.0”, розроблених кафедрою лісової таксації УСГА, затверджених Мінлісгоспом України 15 листопада 1991 року.
Виключення особливо-захисних лісових ділянок, проектування способів рубок і необхідних лісогосподарських заходів здійснювалося у відповідності з діючими нормативними документами:

  • Лісовий кодекс України (1994 р.);
  • Порядок поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок (2007 р.);
  • Правила поліпшення якісного складу лісів (2007 р.);
  • Правила рубок головного користування в лісах України (2010 р.);
  • Санітарні правила в лісах України (1993 р.).
На території лісгоспу дослідні роботи не проводились.

Природно-кліматичні умови

Згідно лісорослинного районування територія лісгоспу відноситься до Чернігівського Полісся. Район розміщення лісгоспу лежить у межах Придністровської низовини. Поверхня полого-хвиляста моренно-зандрова (на схилах – алювіальнна) рівнина з лесовими островами, розчленована прохідними долинами.
Клімат належить до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони.
Період з температурою понад +10оС становить 159 днів.
Негативно впливають на ріст і розвиток лісових насаджень пізні весняні та ранні осінні заморозки.
Територія лісництва за характером рельєфу є рівнинна, дещо піднята на північному сході з загальним нахилом на південний захід до Дніпра. Середня висота над рівнем моря складає 80-100 м. Ґрунти в районі розміщення лісгоспу відрізняються великою різновидністю. Пісчані і супісчані ґрунти займають широку смугу вздовж лівого берега р.Дніпра і межиріччя р.Дніпра і Десни. Переважаючими супісчаними грунтами характеризується Чернігівський район. Супісчані ґрунти переходять за р.Десну в районі “Краснянської дачі” Красилівського лісництва і тягнуться на південь. В Березнянському лісництві супісчані ґрунти змінюються лесовидними суглинками.

Кліматичні показники

Найменування показників Одиниця вимірювання Значення Дата
1. Температура повітря:
- середньорічна градус +6,4
- абсолютна максимальна градус +37
- абсолютна мінімальна градус -37,8
2. Кількість опадів на рік мм 559
3. Тривалість вегетаційного періоду днів 195
4. Останні заморозки весною 09.05
5. Перші заморозки восени 22.09
6. Середня дата замерзання річок 15.12
7. Середня дата початку паводку
8. Сніговий покрив:
- потужність см 23
- час появи листопад
- час сходження у лісі березень
9. Глибина промерзання грунту см 85
10.Напрям переважаючих вітрів по сезонах:
- зима румб Пз
- весна румб З
- літо румб ПнЗ
- осінь румб З
11.Середня швидкість переважаючих вітрів
по сезонах:
- зима м/сек. 4,2
- весна м/сек. 3,5
- літо м/сек. 2,9
- осінь м/сек. 4,0
12.Відносна вологість повітря по сезонах:
- зима % 70
- весна % 75
- літо % 71
- осінь % 73
Ерозійні процеси на території розташування лісгоспу незначні, але спостерігається значний розмив берегів річок Дніпро і Десна.

Характеристика рік та водоймищ

Найменування рік та водоймищ Куди впадає ріка Загальна протяжність, км; площа водоймищ, га Ширина лісових смуг вздовж берегів річок, навколо озер, водоймищ, м
згідно нормативів
Дніпро Чорне море 2285 3000
Десна Дніпро 1126 3000
Пакулька Дніпро 45 150
 
Територія лісгоспу розташована в басейнах рік Дніпро, Десна.
Та частина території, яка заливається поверхневими водами називається заплавою. Головною особливістю ґрунтоутворення в заплавах річок є розвиток заплавних і алювіальних процесів. Крім того русла річок можуть мондрувати, що визначає зміну напруженості алювіального режиму і зумовлює строкатість алювіальних ґрунтів, за гранулометричним складом. Породний склад заплав дуже різноманітний і визначається рівнем залягання ґрунтових вод. В притерасних зниженнях заплав в умовах надмірного зволоження рівень ґрунтових вод динамічний від поверхні до 0,5-1,0 м, нижче не опускається. В цих умовах зростають насадження вільхи чорної і верби. На заплавах у місцях доброї проточності ґрунтових вод, яка сприяє їх насиченості киснем, а також підвищеній дренованості в прирусловій зоні за рахунок переходу висот 2-3 м із меженним рівнем води в руслі річки зростають інші деревні породи. Оглеєння є пріоритичним напрямом у диференціації ґрунтоутворення на загальну алювіальному фоні заплав. Інтенсивність його та глибина залягання у профілі ґрунтів визначається глибиною знаходження ґрунтових вод. Останні впливають і на характер рослинного покриву. Ґрунти розділяються на алювіальні лучні (оглеєнніям охоплено материнську породу і нижній перехідний горизонт), алювіально лучно-болотні (оглеєння починається з верхнього перехідного горизонту) і алювіальні болотні (оглеєний увесь профіль).
За ступенем вологості більша частина ґрунтів відноситься до свіжих. На долю лісових ділянок з надмірним зволоженням приходиться 5,1 % площі, вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок. Болота займають площу 663,4 га.
Рівень ґрунтових вод 2-4 м.
 

Основні галузі народного господарства в районі розташування лісгоспу

Район розташування лісгоспу відноситься до числа промислово-аграрних районів області з розвинутою текстильною, хімічною промисловістю та сільських господарством.
Переробкою деревини займаються приватні підприємці, лісгосп переробкою деревини практично не займається.
В зоні діяльності лісгоспу здійснюють виробничу діяльність два агролісгоспи, одне агролісництво та військовий лісгосп.
Лісистість адміністративних районів, на території яких розташований лісгосп складає 26,1 %. Ліси на території лісгоспу розташування лісгоспу розміщені нерівномірно.

Характеристика шляхів транспорту

Район розташування лісгоспу характеризується добре розвинутою мережею шляхів транспорту загального користування. Основними транспортними магістралями в зоні діяльності лісгоспу є автодороги Київ-Одеса; Чернігів-Новгород-Сіверський; Чернігів-Славутич; Чернігів-Любеч.
Протяжність лісогосподарських доріг на території лісгоспу складає 41 км, із них з твердим покриттям 34,3 км.
Загальна протяжність шляхів транспорту за нормативами на 1000 га площі складає 51,3 км, а ступінь забезпеченості відповідно до нормативів 80%.
По території лісгоспу проходить також Південно-західна залізна дорога.
Більшість лісових доріг має невисокий технічний стан, на них відсутні паспорти, час експлуатації раніше збудованих чи поліпшених доріг перевищує 30 років. Такі дороги потребують капітального ремонту.