Про підприємство

ДП Чернігівський лісгосп

Історична довідка

Державне підприємство «Чернігівське лісове господарство» організоване в 1936 році на базі водоохоронних лісів. До 1950 року лісгосп займався тільки веденням лісового господарства:  лісовідновленням, рубками догляду за лісом і охороною та захистом лісу від пожеж.
Починаючи з 1960 року держлісгосп займається комплексним веденням лісового господарства: лісозаготівлею  і переробкою деревини.
На місці адміністративної будівлі ДП «Чернігівський лісгосп», за адресою: м.Чернігів, вул.О.Молодчого, 18, знаходилась садиба графів Милорадовичів із палацом, побудованим у 1790 р. в якому Г.П. Милорадович на початку ХІХ століття двічі приймав царя Олександра І.
На сьогодні Державне підприємство "Чернігівське лісове господарство" - найбільше у структурі Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. ДП "Чернігівський лісгосп" - велике комплексне лісогосподарське підприємство, територія лісового фонду якого складає 102 196 га.
 

 

 

Адміністративно-організаційна структура та основні напрямки діяльності

 
Державне підприємство „Чернігівське лісове господарство” (далі лісгосп) розташоване в північно-західній частині Чернігівської області на території Чернігівського та частині Корюківського району (у відповідності до адміністративно-територіального поділу, який був затверджений урядом України у червні 2020 року та постановою Верховної Ради України у липні 2020 року). 
        Основною метою діяльності ДП «Чернігівський лісгосп» є організація ведення лісового господарства, спрямована на відтворення і збільшення лісів шляхом лісовідновлення і лісорозведення, охорону і захист лісових насаджень, раціональне використання лісових ресурсів, а також охорону, відтворення та раціональне використання державного мисливського фонду на території угідь, закріплених за підприємством.
 
    

Структурні підрозділи

Найменування лісництва/структурного підрозділу Адміністративні райони, місцезнаходження контор Площа, га
Адміністрація ДП "Чернігівський лісгосп" м.Чернігів -
Мекшунівське лісництво Чернігівський район, Любецька селищна ТГ, с.Мокрі Велички 9 667
Славутицьке лісництво Київська область, Вишгородський район, Славутицька міська ТГ, м.Славутич
Чернігівський район 10 243
Пакульське лісництво Чернігівський район, Михайло-Коцюбинська селищна ТГ, с.Пакуль 10 724
Березнянське лісництво Чернігівський район, Березнянська селищна ТГ, смт.Березна
Корюківський район 2 085
Чернігівський район 6 076
Красилівське лісництво Чернігівський район, Іванівська сільська ТГ, с.Красне 8 218
Любецьке лісництво Чернігівський район, Любецька селищна ТГ, смт.Любеч 8 556
Лісотранспортна дільниця м.Чернігів -
Всього по ДП "Чернігівський лісгосп" 55 569

Охорона лісових насаджень від пожеж

   Площа лісового фонду Державного підприємства "Чернігівське лісове господарство" найбільша у структурі Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Саме тому в напрямку охорони лісових насаджень від пожеж приділяється значна увага державною лісовою охороною підприємства.

Комплексна система протипожежної роботи

 • Централізована система відеонагляду за лісовими масивами - знаходиться у адміністративній будівлі підприємства.
 • 6 веж, а з яких у 5 обладнано системою відеонагляду (Любецьке, Мекшунівське, Славутицьке, Пакульське, Красилівське).
 • Лісові пожежні станції (Любецьке, Славутицьке, Мекшунівське, Пакульське лісництва).
 • Пункти зосередження пожежного інвентарю та засобів пожежогасіння.
 • Здійснюється підготовка всієї пожежної техніки. В лісгоспі наявні 7 пожежних автомобілів на баз ЗІЛ-130 та ЗІЛ-131, 2 пожежні модулі на базі УАЗ).
 • На підприємстві запланований річний план створення мінералізованих смуг та догляд за мінералізованими смугами.
 • У лісгоспі діє постійний резерв паливно-мастильних матеріалів.
 • Розробляються та затверджуються спільно із місцевими управліннями Державної слжби із надзвичайних ситуацій мобілізаційно-оперативні плани ліквідації лісових пожеж.
 • Здійснюється виготовлення протипожежної агітації. Наразі встановлено 7 білбордів на протипожежну тематику.

Об’єкти природо-заповідного фонду

   Площа земель природно-заповідного фонду становить 13 723 га.

Територія лісового фонду лісгоспу багата цікавими історичними та природними об’єктами, - ботанічними, гідрологічними, загальнозоологічними, ландшафтними, лісовими, орнітологічними заказниками.

Серед найбільш відомих природо-заповідних об’єктів:
-         Заповідне урочище «В’юнище», площею 990 га.
-         Заказник загально зоологічний державного значення «Каморетський», площею 515 га.
-         Заповідне урочище місцевого значення «Стольненське», площею 1072,6 га.
-         Заповідне урочище місцевого значення «В’юнище», площею 990 га.
-         Ботанічна пам’ятка природи «Дуб березнянський».
-          Ботанічна пам’ятка природи «Чорторійський дуб».
-         Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський» -  найбільший регіональний ландшафтний парк в Україні,  загальна протяжність меж становить близько 240 км.

Організація території. Обсяг та характер виконаних лісовпорядних робіт

 
Чернігівський лісгосп був організований у 1936 році, згідно постанови РНК від 02.07.1936 р. № 528, на базі водоохоронних лісів. У відповідності з постановою РМ УРСР від 06.10.1959 р. № 1551 і постановою КМ УРСР від 30.11.1959 р. № 1834 “Про реорганізацію системи управління лісового господарства і лісозаготівель” лісгосп був реорганізований в лісгоззаг.
До організації лісгоспу частина лісів, які в подальшому ввійшли до складу лісгоспу, входили до складу Чернігівського лісгосптресту, а частина – в систему лісів місцевого значення з підпорядкуванням райвиконкомам. Ліси системи лісгосптресту були лісовпорядковані вперше в період 1925-1929 роках, а ліси місцевого значення – в 1934-1936 роках.
За ревізійний період з 1992 по 2011 роки в адміністративно-господарському поділі лісгоспу пройшли значні зміни. Було організовано “Головне підприємство” при обласному управлінні лісового господарства, до складу якого ввійшло Чернігівське лісництво, на підставі наказу Держкомлісу України від 26.01.1998 р. № 12 і відповідного наказу по об’єднанню “Чернігівліс” від 29.01.1998 р. № 7.
Відповідно до наказу Держкомлісгоспу України від 20.10.2004 р. № 178 “Про реорганізацію об’єднання “Чернігівліс” до складу Чернігівського лісгоспу були передані Любецьке і Чернігівське лісництва. Згідно наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 24.05.2011 р. № 179 із складу лісгоспу було виключено Дроздівське і Олешівське лісництва.
Згідно наказу Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства від 04.11.2011 р. № 106 “Про реорганізацію Ведильського лісництва і зміну меж Мекшунівського, Пакульського та Славутицького лісництв ДП “Чернігівське лісове господарство” Ведильське лісництво ліквідовано. Остання реорганізація проходила у 2020 році, у відповідності до якої ліквідоване Чернігівське лісництво, відповідно змінені межі навколишніх лісництв.
Перше лісовпорядкування лісів, які входять до складу лісгоспу проводилось після війни, в 1950 році з використанням фотознімків на 100 % площі. Наступні лісовпорядні роботи проводились в 1961, в 1971, в 1980 роках. В архівах збереглися такі матеріали цих робіт: проекти організації і розвитку, таксаційні описи, планово-картографічні матеріали.
Попереднє лісовпорядкування було проведено в 1991 р. 2-ю Українською експедицією. Роботи виконувались відповідно до вимог лісовпорядної інструкції 1986 року по І розряду.
Починаючи з 1992 року на всій території лісгоспу проводиться безперервне  лісовпорядкування. Воно заключається в щорічному проведенні натурних таксаційних робіт на площах охоплених господарською діяльністю, на прийнятих землях, на лісових ділянках, що зазнали впливу стихійного лиха. Всі поточні зміни вносилися в повидільну таксаційну і картографічну бази даних, які підтримувались в актуальному стані. Під час безперервного лісовпорядкування здійснювався контроль за якістю виконання лісогосподарських заходів і лісокористування, визначались місця їх проведення. За результатами безперервного лісовпорядкування надавались комплекти обліково-звітної документації. Проводився аналіз виконання проекту організації та розвитку лісового господарства, а його результати доводилися на всі рівні господарського управління.
З 2002 року безперервне лісовпорядкування проведено з оновленням основних проектних і картографічних матеріалів. Проведена додаткова таксація лісових ділянок стиглих і пристигаючих насаджень, можливих для експлуатації, молодняки до 20 років та насадження, які проектуються під проріджування і прохідні рубки. Були встановлені нові розрахункові лісосіки по рубках головного користування та рубках формування і оздоровлення лісів.
Нинішнє лісовпорядкування проведено за 1 розрядом у відповідності з вимогами чинної лісовпорядної інструкції, рішеннями першої лісовпорядної наради, технічної наради за підсумками польових робіт та координаційно-технічної наради.
Лісовпорядкування проведено за методом класів віку, який полягає в утворенні госпчастин, господарств, господарських секцій, які складаються з сукупності однорідних за складом і продуктивністю деревостанів, об’єднаних одним віком і способом рубки лісу. Первинною обліковою одиницею є таксаційний виділ, а первинною розрахунковою одиницею – господарська секція. Усі розрахунки здійснені на основі підсумків розподілу площ і запасів насаджень господарських секцій за класами віку.
Останнє базове лісовпорядкування було проведено у 2011 році. Наступне базове лісовпорядкування заплановане на 2021-2022 роки.
У ДП "Чернігівський лісгосп" щорічно проводяться лісопатолочні обстеження.
Таксація лісового фонду здійснювалась окомірно-вимірювальним методом, основаному на поєднанні окомірної таксації з вибірковою вимірювальною таксацією, дані  якої є основою  для  таксаційної  характеристики  виділу. Для  коригування запасів насаджень на 1 га під час окомірної таксації, а також визначення  відносних повнот під час вибіркової вимірювальної і перелікової таксації використовувались таблиці  “Сум площ перерізів та запасів деревостанів при повноті 1.0”, розроблених кафедрою лісової таксації УСГА, затверджених Мінлісгоспом України 15 листопада 1991 року.
Виключення особливо-захисних лісових ділянок, проектування способів рубок і необхідних лісогосподарських заходів здійснювалося у відповідності з діючими нормативними документами:

 • Лісовий кодекс України (1994 р.);
 • Порядок поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок (2007 р.);
 • Правила поліпшення якісного складу лісів (2007 р.);
 • Правила рубок головного користування в лісах України (2010 р.);
 • Санітарні правила в лісах України (1993 р.).
На території лісгоспу дослідні роботи не проводились.

Природно-кліматичні умови

Згідно лісорослинного районування територія лісгоспу відноситься до Чернігівського Полісся. Район розміщення лісгоспу лежить у межах Придністровської низовини. Поверхня полого-хвиляста моренно-зандрова (на схилах – алювіальнна) рівнина з лесовими островами, розчленована прохідними долинами.
Клімат належить до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони.
Період з температурою понад +10оС становить 159 днів.
Негативно впливають на ріст і розвиток лісових насаджень пізні весняні та ранні осінні заморозки.
Територія лісництва за характером рельєфу є рівнинна, дещо піднята на північному сході з загальним нахилом на південний захід до Дніпра. Середня висота над рівнем моря складає 80-100 м. Ґрунти в районі розміщення лісгоспу відрізняються великою різновидністю. Пісчані і супісчані ґрунти займають широку смугу вздовж лівого берега р.Дніпра і межиріччя р.Дніпра і Десни. Переважаючими супісчаними грунтами характеризується Чернігівський район. Супісчані ґрунти переходять за р.Десну в районі “Краснянської дачі” Красилівського лісництва і тягнуться на південь. В Березнянському лісництві супісчані ґрунти змінюються лесовидними суглинками.

Кліматичні показники

Найменування показників Одиниця вимірювання Значення Дата
1. Температура повітря:
- середньорічна градус +6,4
- абсолютна максимальна градус +37
- абсолютна мінімальна градус -37,8
2. Кількість опадів на рік мм 559
3. Тривалість вегетаційного періоду днів 195
4. Останні заморозки весною 09.05
5. Перші заморозки восени 22.09
6. Середня дата замерзання річок 15.12
7. Середня дата початку паводку
8. Сніговий покрив:
- потужність см 23
- час появи листопад
- час сходження у лісі березень
9. Глибина промерзання грунту см 85
10.Напрям переважаючих вітрів по сезонах:
- зима румб Пз
- весна румб З
- літо румб ПнЗ
- осінь румб З
11.Середня швидкість переважаючих вітрів
по сезонах:
- зима м/сек. 4,2
- весна м/сек. 3,5
- літо м/сек. 2,9
- осінь м/сек. 4,0
12.Відносна вологість повітря по сезонах:
- зима % 70
- весна % 75
- літо % 71
- осінь % 73
Ерозійні процеси на території розташування лісгоспу незначні, але спостерігається значний розмив берегів річок Дніпро і Десна.

Характеристика рік та водоймищ

Найменування рік та водоймищ Куди впадає ріка Загальна протяжність, км; площа водоймищ, га Ширина лісових смуг вздовж берегів річок, навколо озер, водоймищ, м
згідно нормативів
Дніпро Чорне море 2285 3000
Десна Дніпро 1126 3000
Пакулька Дніпро 45 150
 
Територія лісгоспу розташована в басейнах рік Дніпро, Десна.
Та частина території, яка заливається поверхневими водами називається заплавою. Головною особливістю ґрунтоутворення в заплавах річок є розвиток заплавних і алювіальних процесів. Крім того русла річок можуть мондрувати, що визначає зміну напруженості алювіального режиму і зумовлює строкатість алювіальних ґрунтів, за гранулометричним складом. Породний склад заплав дуже різноманітний і визначається рівнем залягання ґрунтових вод. В притерасних зниженнях заплав в умовах надмірного зволоження рівень ґрунтових вод динамічний від поверхні до 0,5-1,0 м, нижче не опускається. В цих умовах зростають насадження вільхи чорної і верби. На заплавах у місцях доброї проточності ґрунтових вод, яка сприяє їх насиченості киснем, а також підвищеній дренованості в прирусловій зоні за рахунок переходу висот 2-3 м із меженним рівнем води в руслі річки зростають інші деревні породи. Оглеєння є пріоритичним напрямом у диференціації ґрунтоутворення на загальну алювіальному фоні заплав. Інтенсивність його та глибина залягання у профілі ґрунтів визначається глибиною знаходження ґрунтових вод. Останні впливають і на характер рослинного покриву. Ґрунти розділяються на алювіальні лучні (оглеєнніям охоплено материнську породу і нижній перехідний горизонт), алювіально лучно-болотні (оглеєння починається з верхнього перехідного горизонту) і алювіальні болотні (оглеєний увесь профіль).
За ступенем вологості більша частина ґрунтів відноситься до свіжих. На долю лісових ділянок з надмірним зволоженням приходиться 5,1 % площі, вкритих лісовою рослинністю лісових ділянок. Болота займають площу 663,4 га.
Рівень ґрунтових вод 2-4 м.
 

Основні галузі народного господарства в районі розташування лісгоспу

Район розташування лісгоспу відноситься до числа промислово-аграрних районів області з розвинутою текстильною, хімічною промисловістю та сільських господарством.
Переробкою деревини займаються приватні підприємці, лісгосп переробкою деревини практично не займається.
В зоні діяльності лісгоспу здійснюють виробничу діяльність два агролісгоспи, одне агролісництво та військовий лісгосп.
Лісистість адміністративних районів, на території яких розташований лісгосп складає 26,1 %. Ліси на території лісгоспу розташування лісгоспу розміщені нерівномірно.

Характеристика шляхів транспорту

Район розташування лісгоспу характеризується добре розвинутою мережею шляхів транспорту загального користування. Основними транспортними магістралями в зоні діяльності лісгоспу є автодороги Санкт-Петербург-Київ-Одеса; Чернігів-Новгород-Сіверський; Чернігів-Славутич; Чернігів-Любеч.
Протяжність лісогосподарських доріг на території лісгоспу складає 41 км, із них з твердим покриттям 34,3 км.
Загальна протяжність шляхів транспорту за нормативами на 1000 га площі складає 51,3 км, а ступінь забезпеченості відповідно до нормативів 80%.
По території лісгоспу проходить також Південно-західна залізна дорога.
Більшість лісових доріг має невисокий технічний стан, на них відсутні паспорти, час експлуатації раніше збудованих чи поліпшених доріг перевищує 30 років. Такі дороги потребують капітального ремонту.